Juliana Almeida

Autorstwa Juliana Almeida
Animatora Laudato si’ z Brazylii

Chęć dbania o nasz wspólny dom zawsze była obecna w moim życiu, ale niezbyt często podejmowałam konkretne działania. Wiedziałam, jakie to było ważne i brałam udział w pewnych konkretnych działaniach, ale robiłam zdecydowanie za mało.

Moje ekologiczne nawrócenie rozpoczęło się pod koniec 2019 roku, kiedy zacząłem dowiadywać się więcej na temat „Laudato si’ ” papieża Franciszka. Moje doświadczenia stanowiły dla mnie zachętę do przekonania się, jak fundamentalne znaczenie dla bardziej sprawiedliwego i równego społeczeństwa ma troska o nasz wspólny dom. Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy, jak wszystko jest ze sobą połączone.

W styczniu 2020 roku miałam okazję uczestniczyć w Młodzieżowej Misji Franciszkańskiej w Xaxim, gdzie tematem wydarzenia było Laudato si’.

Punktem zwrotnym było dla mnie spotkanie tak wielu ludzi zmotywowanych do zmiany naszego wspólnego domu przez Papieża Franciszka. Nie zdawałam sobie sprawy z głębi i zasięgu działania tego ruchu. Poczułam się mile widziana i zmotywowana.

Mój brat i ja przeszliśmy razem ekologiczne nawrócenie i zdecydowaliśmy się na nowy styl życia.

Zaczęliśmy się uczyć i stopniowo zmienialiśmy nasze działania. Wkrótce nasi rodzice poczuli się wezwani do własnego nawrócenia.

W naszym domu to, co kiedyś było pomysłem, stało się codzienną praktyką, taką jak redukcja plastiku, kompostowanie, kupowanie od małych producentów i tak dalej.

Następnie rozmawialiśmy z kilkoma osobami z naszej społeczności, które również czytały się Laudato si ’, o tym by zorganizować wspólnie większe działania.

Pomimo wsparcia i więzi, które stworzyliśmy, gdy wybuchła pandemia COVID-19, nie wiedzieliśmy, jak postępować.

W tym czasie zapisaliśmy się na kurs dla Animatorów  Laudato si’ . Szkolenie było niesamowite i pomogło mi pogłębić znajomość encykliki.

Kurs był również okazją do poznania niesamowitych ludzi – towarzyszy w poszukiwaniu lepszego świata.

Mój brat i ja zjednoczyliśmy  nasze wysiłki w realizacji naszego marzenia przemiany lokalnej rzeczywistości wraz z trzema innymi przyjaciółmi, którzy byli również Animatorami Laudato si’.

Wspólnie postanowiliśmy stworzyć Ruch REAJA (Ekologiczna Rewolucja Aktywnej Młodzieży), którego celem jest szerzenie Laudato si’ i pomysłów na troskę o wspólny dom wszystkim ludziom, zwłaszcza młodym.

Otrzymuj na maila poruszające refleksje i historie takie jak ta. Dołącz do ruchu, aby dbać o stworzenie!

.

Przeczytaj więcej na temat GCCM w Brazylii:

REAJA otworzyła drzwi do dialogu. W czasie pandemii prowadziliśmy działania online, aby zaangażować więcej osób.

Kilka miesięcy później Namiot Franciszkański, zorganizowany przez SEFRAS (Franciscan Solidarity Service), założył bazę w Rio de Janeiro, aby opiekować się mieszkańcami ulicy.

REAJA była w stanie nawiązać z nimi partnerstwo. Razem się zorganizowaliśmy, prowadziliśmy rozmowy online i zwiększaliśmy świadomość wśród wolontariuszy.

Laudato si’ i ekologiczne nawrócenie, które przeszedłem, zmieniły moje życie i sposób, w jaki widzę wszystkie rzeczy i stworzenia. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim, którzy razem ze mną walczą o bardziej braterski świat.

Juliana Almeida jest architektem i urbanistką, Animatorką Laudato si’  i współzałożycielką REAJA (Rewolucja środowiskowa aktywnej młodzieży) w Rio de Janeiro w Brazylii

Powyższe pytania do refleksji i pytania zostały zaadaptowane ze styczniowego materiału Laudato si’. Materiały duchowe są tworzone co miesiąc dla Animatorów Laudato si’, kół Laudato si’ i zwykłych katolików, aby używać ich i pomagać im zbliżyć się do naszego Stwórcy.

Możesz znaleźć cały zasób materiałów, a także poprzednie wydania, tutaj. Masz pomysł na przyszły zasób lub wpis na blogu? Wyślij do nas e-mail.