Villamartín, południowa Hiszpania, autor: Andrés Alpresa
Montaña Alpresa z południowej Hiszpanii dobrze zna siłę i znaczenie Laudato Si ’ – encykliki Papieża Franciszka na temat zmian klimatu i ekologii, która pomogła milionom ludzi zrozumieć, że troska o stworzenie jest kluczowym elementem naszej wiary.
Montaña studiowała nauki o środowisku i uzyskała tytuł magistra w dziedzinie edukacji środowiskowej. Dwa lata temu zetknęła się ze Światowym Ruchem Katolików na rzecz Środowiska.
„Laudato Si ‚było dla mnie znaczącym wsparciem w pracy zawodowej oraz w życiu osobistym, pokazując jak ważna jest troska o nasz Wspólny Dom. Ta encyklika podkreśla fundamentalną rolę jaką my, katolicy, mamy w tym zakresie” – powiedziała.
Montaña Alpresa
Montaña Alpresa postanowiła zapisać się do programu Animatorów Laudato Si’ na początku tego roku. Chciała przekształcić swoje zaangażowanie na działanie w Kościele. Wiedziała, że będzie mogła uczestniczyć w szkoleniu światowej klasy, które wyposaży uczestników w narzędzia i wiedzę potrzebne do wprowadzenia zmian w ich społecznościach.
Alpresa skorzystała z bezpłatnego sześciotygodniowego szkolenia, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób może podzielić się pełnym nadziei przesłaniem Laudato Si ’z młodymi ludźmi, którzy są przyszłością naszego Wspólnego Domu.
„Duża część społeczeństw nie zna encykliki i jest nieświadoma działań, jakie można podjąć, aby dbać o nasz Wspólny Dom. Nie możemy szanować tego, czego nie znamy, to jest dla nas oczywiste, gdy działamy – powiedziała.
Uczestnicy uczyli się od ekspertów, dyskutowali w małych grupach i prowadzili rozmowy na forach dyskusyjnych, którymi nawzajem się inspirowali i pogłębiali zrozumienie encykliki zmieniającej świat.
„Dla mnie Laudato Si ‚jest dokumentem o żywotnym znaczeniu, który powinien być znany wszystkim katolikom na całym świecie” – powiedziała.
Każdy Animator kończy program projektem. Alpresa współpracowała ze swoim lokalnym Kościołem w Villamartín, aby włączyć nauki o Laudato Si’ do kościelnego programu edukacyjnego dla młodzieży, dedykowanemu około 300 dzieciom w wieku 8–13 lat.
Czasami w klasach czyta się fragmenty Laudato Si ’, a innym razem dzieci poszerzają wiedzę na temat zagadnień obecnych w encyklice, np. o tym jak wszystko jest połączone i co to oznacza dla ludzi mieszkających w 13-tysięcznej wiosce.
Uczniowie czytają również różne części Biblii, rozważając powołanie wszystkich ludzi do troski o Boże stworzenie i do poszanowania środowiska.
„Moim celem w tym projekcie jest rozpowszechnienie encykliki wśród młodszej części społeczeństwa” – powiedziała.
Docelowo Alpresa chce rozszerzyć program na całą południową Hiszpanię, pomagając tysiącom młodych ludzi doświadczyć zmieniającej życie wiedzy płynącej z Laudato Si ’.
Najnowsze komentarze