zdjęcie: Johan Bergström-Allen / www.carmelite.org

Autorstwa Laury i Veroniki
z Koła Laudato si’ w Buenos Aires w Argentynie

Koło Laudato si’ postanowiliśmy stworzyć po obchodach Dnia Ziemi w 2019 roku.  Jako Animatorzy Laudato si’ dostrzegliśmy potrzebę, aby zacząć działać.

Rozmawialiśmy z naszym pastorem, który towarzyszył nam od początku, a nasza wspólnota była naszym  pierwszym celem. Zorganizowaliśmy warsztaty, aby szerzyć dobre wieści o Laudato si’, po to by wszyscy mogli ożywić je w swoim własnym życiu. 

Zrozumieliśmy, że do tego zadania potrzebujemy każdego z nas; nie mogliśmy tego zrobić w pojedynkę.

“Usiłuje rozwiązać wszystkie problemy za pomocą jednolitych działań prawnych lub technicznych, co prowadzi do pomijania złożoności problematyki lokalnej, wymagającej aktywnego udziału mieszkańców.” (LS 144)

Dołącz do ogólnoświatowej społeczności animatorów Laudato si’

W okresie Czasu dla Stworzenia liturgia każdej niedzieli zachęcała do refleksji i uczynienia wezwania Papieża Franciszka swoim własnym. Ponownie podkreślam jak ważne jest, aby na tej drodze nawrócenia ekologicznego byli również obecni pełni motywacji kapłani. Świętowaliśmy dzień św. Franciszka z Asyżu z naszymi zwierzętami, także będącymi częścią Bożego stworzenia.

Wierzymy, że wszyscy mamy coś do zaoferowania. Nasze koło Laudato si’, składające się z młodych ludzi, dorosłych oraz dzieci, jest zaangażowane w działanie na rzecz stworzenia i daje nam nadzieję oraz świadomość, że jesteśmy wezwani przez Boga do troski o nasz wspólny dom. Stworzenie również zaprasza nas do podzielenia się z naszymi rodzinami tym, czego się uczymy, zmianą nawyków i stylów życia, abyśmy mogli żyć Laudato si’, a nie tylko tę encyklikę czytać. W czasach pandemii i kwarantanny media społecznościowe pomagają nam kontynuować ten projekt rozpowszechniając dobre nawyki, szerząc treść encykliki i pomnażając idee, które prowadzą nas do ochrony naszej Ziemi, która jest darem Boga.